Jdi na obsah Jdi na menu
 


Klasifikace:  Skupina 7 - ohaři
                      Sekce 1 - kontinentální ohaři s požadovanou zkouškou z výkonu 
                      (polní a vodní práce)

Historie a původ: Předkové maďarského ohaře přišli do své vlasti společně s kočujícími maďarskými kmeny. První stručnou zmínku o těchto psech lez doložit již v dokumentech ze 14. století. Jeho význam pro lov však výrazněji rostl teprve od 18. století. Koncem 19. století pak byly v Maďarsku pořádány soutěže pro ohaře, jichž se s velkým úspěchem účastnili i ohaři maďarští. Na vzniku tohoto plemene se podílela také jiná plemena loveckých psů. Cílevědomý chov začal v roce 1920 a v roce 1936 byl maďarský ohař uznán mezinárodní kynologickou organizací FCI jako samostatné plemeno.

Použití: Všestranně lovecky upotřebitelný pes pro lov v poli, v lese i na vodě. Jeho charakteristickými vlastnostmi jsou zejména výrazný smysl pro stopu, vynikající jemný čich, pevné vystavování, vynikající vlohy pro přinášení a cílevědomé sledování stopy na vodě s velkou ochotou k vodní práci. Dobře zvládá práci v obtížném terénu i extrémní počasí. Nesmí projevovat bázlivost po výstřelu, strach ze zvěře, absenci vloh k vystavování a přinášení a nechuť k vodní práci. Pro svou bezproblémovou povahu a přizpůsobivost je vhodný i k držení v bytě.

Charakteristika: Maďarský ohař krátkosrstý (Hungarian Short-haired Pointing Dog) je středně velký a elegantní pes noblesního vzhledu, s krátkou červenohnědou zlatou srstí (žemlová barva). Spíše lehká suchá stavba těla tvoří harmonii mezi krásou a sílou.

Výška: Maďarský ohař krátkosrstý PES má v kohoutku 58 - 64 cm, FENA 54 - 60 cm. Zvyšovat kohoutkovou výšku je nežádoucí, vhodné je usilova to střední velikost. (Statická a dynamická vyrovnanost a symetrie jsou důležitější než v centimetrech naměřená výška).

Proporce:  - délka těla mírně překračuje kohoutkovou výšku

                  - hlouba hrudníku dosahuje téměř poloviny kohoutkové výšky

                  - čenichová partie je o něco kratší než polovina délky celé hlavy

Povaha: Vizsla je živá, přátelská, vyrovnaná, lehce cvičitelná. Navázání kontaktu s vůdcem patří k její základní vlasnosti. Nesnáší hrubé zacházení a nesmí být ani agresivní, ani bázlivá.

Hlava: Hlavu má suchou, vznešenou a dobře proporcionální. Lebka je mírně široká i klenutá, s mírně vysloveným stopem. Nos má široký, dobře vyvinutý, s tak širokým chřípím, jak je to jen možné. Zbarvení nosu je v harmonii tmavých odstínů zbarvení srsti. Čenich je svalnatý, není špičatý, má silné čelisti, nosní most je rovný. Oči má středně velké a mírně oválné s inteligentním, pozorným a živým výrazem a mají stejnou nebo o trochu tmavší barvu než je srst. Uši jsou středně vysoko posazené, poněkud obrácené dozadu, jsou jemné, svěřené blízkou u lící, na koncích zakulacené, tvarované do písmene "V". Jejich délka tvoří asi 3/4 délky hlavy.

Krk: Krk má vizsla středně dlouhý, v harmonii s celkovým zjevem psa, je svalnatý a mírně klenutý, bez rušivého laloku.

Trup: Kohoutek je výrazný a svalnatý. Hřbet je pevný, silný a dobře svalnatý. Bedra jsou krátká, široká, těsná, svalnatá a rovná nebo mírně klenutá. Hruď má vizsla širokou, hlubokou a dobře vyvinutou a svalnatou. Hrudník je hluboký a široký ne s výrazným osvaleným předhrudím, hrudní kost má sahat co nejdále dozadu. Hloubka hrudníku má dosahovat k loktům. Žebra jsou mírně klenutá. Spodní linie tvoří elegantní oblouk, břicho je napjaté a lehce vtažené.

Ocas: Poměrně nízko posazený, u základu je silný, směrem ke konci se zužuje a může se kupírovat o ?. Pokud není zkrácen, dosahuje až k hlezennímu kloubu a je rovný, případně lehce šavlovitě zahnutý. Při pohybu je nesen vodorovně. Ocas je dobře a hustě osrstěn.

Končetiny: Přední končetiny má při pohledu zpředu rovné a paralelní, při pohledu ze strany jsou vertikální, silně svalnaté a dobrých kostí. Ramena má dlouhá, skloněná a plochá, se silným a suchým svalstvem. Zadní končetiny má rovné a paralelní. Tlapky má oválné a dostatečně klenuté, se silnými polštářky a silnými hnědými drápky. Lýtka jsou dlouhá, osvalená a šlachovitá. Délka lýtka odpovídá přibližně délce stehna.

Pohyb: Chůze i pohyb jsou lehké a vkusné. Typickým chodem je pružný a elegantní prostorný klus s prostorným a dlouhým krokem. V poli hledá vytrvalým cvalem. Při pohybu je hřbet pevný a zůstává ve vodorovné poloze. Nežádoucím typem pohybu je mimochod.

Kůže: Kůže na těle je dobře přiléhající a těsná, netvoří záhyby a je dobře pigmentovaná.

Srst: Krátká a hustá, má být pevná a tuhá, na hlavě a na boltcích je jemnější, hedbávná a kratší, na spodní straně ocasu naopak o trochu delší. Srst má pokrývat celé tělo, břišní krajina je však méně osrstěná. Srst nemá podsadu.

Zbarvení: Různé odstíny žemlové barvy. Ušní boltce mohou být tmavší, jinak jednotné zbarvení. Červené, hnědavé nebo vybledlé barevné tóny jsou nežádoucí. Malá bílá skvrna na předhrudí nebo na hrdle do průměru 5 cm stejně jako bílé odznaky na prstech tlap nejsou vadou. Barva pysků a očních víček odpovídá barvě nosu.

Vady: Jako chyba musí být posouzena každá odchylka od uvedených údajů, hodnocení chyby by pak mělo být přímoúměrné stupni odchylky.

Vylučující vady: - výrazné odchylky od standardu plemene

                            - hrubé odchylky od pohlavního výrazu

                            - netypická hlava

                            - skvrnitý nos

                            - převislé pysky a volné otevřené koutky

                            - předkus, podkus, nepravidelný skus, jakož i přechodné formy

                            - chybějící jeden nebo více zubů ze skupiny řezáků (I), špičáků (C)
                               nebo třenových zubů (P2 až P4) a stoliček (M 1 a 2), absence
                               více než dvou třenových zubů P1. Neprořezané zuby se hodnotí
                               jako chybějící

                            - nadpočetné mimo řadu rostoucí zuby

                            - rozštěp patra či pysku

                            - světle žluté oko, příliš volná víčka, ektropium, entropium, dvojitá
                               řada řas

                            - výrazný lalok pod krkem

                            - vlčí drápky, tzv,. paspárky

                            - špatná mechanika pohybu

                            - netypické osrstění

                            - tmavohnědá či světle žlutá barva, vícebarevnost, nejednotná
                              barva, bílá hrudní skvrna v průměru větší než 5 cm

                            - bílé tlapky

                            - nedostatečně pigmentovaná kůže, oční víčka a pysky

                            - kohoutková výška odchylující se o více než + - 2 cm od
                              standardu

                            - bázlivá povaha

Poznámka: Psi musí mít patrná dvě varlata plně sestouplá v šourku.